ارتش زاپاتیستی آزادیبخش ملی
مکزیک
فراخوان زاپاتیستی به فعالیت های سال ۲۰۱۶

۲۹ فوریه ۲۰۱۶

نظر به اینکه:
اول: بحران حادی که سراسر جهان را در برگرفته و در آینده تشدید  نیز  خواهد شد، حیات کره زمین و همه سکنه آن و از جمله هستی انسانی  را به خطر می‌اندازد.


دوم: سیاست بالایی‌ها نه تنها از خلقِ هرگونه  ایده‌ی نوین ولاجرم ساختن راه حلی عاجز بوده، بلکه مضاف بر آن خود یکی از مسئولین مستقیم فاجعه‌ایست که هم  اکنون در جریان است.
سوم: علم و هنر تنها چیزهایی هستند که قادرند بهترین‌های بشریت را نجات دهند.
چهارم: هم اکنون نیز، علم و هنر بیانگر  تنها فرصت جدی جهت بنای جهانی عادلانه‌تر و عقلانی‌تر محسوب می‌شوند .
پنجم: خلق‌های بومی و کسانی که در زیر زمین‌های سراسر جهان سکونت داشته، مقاومت ومبارزه میکنند، از جمله وارث یک معرفت اساسی‌اند که آن تداوم بقاء در شرایط فلاکت است.
ششم: زاپاتیسم همچنان، چه در مرگ و چه در زندگی، بر روی بشریت شرط می بندد،

کمیسیون ششمین بیانیه [از جگل لاکندونا] و پایه‌های کمک رسانی ارتش زاپاتیستی آزادیبخش ملی فرا میخوانند:
هنرمندان، عالمان رسمی و طبیعی، رفقای ششمین بیانیه در سطح ملی و کشوری، کنگره ملی بومی و هر انسان دیگری که خود را برای شرکت درفعالیتهای زیر مخاطب احساس می کند:
یک-  فستیوال و مراوده در«شراکت/هنر۱ برای بشریت»که در روزهای ۱۷ تا ۳۰ ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ برگزار می‌شود.
تمام کسانی که از زن و مرد به کار هنری مشغول هستند، میتوانند در آن شرکت کنند. برای زاپاتیسم، هنرمند کسی‌ست که به فعالیت خود بمثابه هنر مینگرد مستقل از درآمد، نقادان هنری، موزه‌ها، ویکیپدیا و دیگر اشکال «تخصصی» که فعالیت‌های بشری را دسته بندی می‌کنند (یعنی به عبارت دیگر طرد و اخراج می‌کنند).

این فستیوال دو برنامهء بزرگ خواهد داشت:
یکی در  CIDECI [دانشگاه خاک] در سن کریستوبال دِ لاس کازاس، چیاپاس، مکزیک؛ در مراکز و بر اساس تقویم‌هایی که مورد تأیید شرکت کنندگان قرار گرفته باشد. در این جلسه همه افراد، گروه‌ها و جمع‌هایی که ثبت نام کرده باشند و یا به این منظور از آنان دعوت به عمل آمده باشد، می‌توانند شرکت کنند. آخرین روز ثبت نام ۱۵ ژوئیهء ۲۰۱۶ است. آدرس ای میل برای ثبت نام در این فعالیت از این قرار است: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.

فعایت بعدی در حلزون اٌوِنتیک، در چیاپاس، مکزیک برگزار می‌شود. در این همایش تنها پایه‌های کمک‌رسانی زاپاتیست که بیان هنری خاص شان شرکت خواهند داشت. به این منظور از همین ماه فوریه تا ماه ژوئن ۲۰۱۶، در روستاها، نواحی و مناطق زاپاتیستی، دهها هزار مرد، زن، کودک و بزرگسال زاپاتیست جلسات و فستیوال‌هایی برگزار خواهند کرد تا اشکال دخالت هنری خودشان را تعیین کرده، افراد شرکت کننده را انتخاب کنند. بخش زاپاتیستی فستیوال از روز ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۶ آغاز خواهد شد.
شرکت هنرمندان زن و مرد دعوت شده و ثبت‌نام کرده میتواند بر اساس خودِ هنرشان باشد یا در ارتباط با تأملی در بارهء آن.
ورود مجانی ست (ثبت نام از قبل)

دوم- جشن بزرگداشت کنگرهء ملی بومی به مناسبت بیست سال مبارزه و مقاومت آنان، در روز ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ در CIDECI [دانشگاه خاک] در سن کریستوبال د لاس کازاس، چیاپاس، مکزیک.
در روزهای قبل و بعد از آن، کنگرهء ملی بومی فعالیت‌هایی را که خودش مناسب میداند در مکان‌‌های تعیین شده برگزار خواهد کرد.
ثبت نام برای شرکت‌کنندگان، ناظرین در جشن بزرگداشت کنگره ملی بومی از طریق ای میل زیر انجام میپذیرد: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه - همایش «زاپاتیستها و خودآگاهی/علم۲ برای بشریت» که در روزهای ۲۵ دسامبر ۲۰۱۶ تا ۴ ژانویهء ۲۰۱۷ در CIDECI [دانشگاه خاک] در سن کریستوبال د لاس کازاس، چیاپاس، مکزیک برگزار می شود.
در این همایش فقط دانشمندان رسمی و طبیعی دعوت شده شرکت خواهند داشت. همچنین به عنوان دانش آموز، جوانان دختر و پسر پایه‌های کمک رسانی زاپاتیست که شک و تردیدها، سؤال‌ها و پرسش‌واره های خود را به دانشمندان شرکت کننده عرضه خواهند کرد. با وجود آنکه ورود آزاد است (با ثبت نام قبلی)، فقط سخنرانان و جوانان زاپاتیستی که در روستاها، نواحی و مناطق خود برای شرکت در این همایش انتخاب شده‌اند میتوانند رشتهء سخن را به دست بگیرند. هیچ امتحانی برای دانش آموزان در کار نخواهد بود؛ اما برای دانشمندان… خُب، برایشان در برابر سؤالها، اقبال خوش آرزو می کنیم.
آدرس ای میل برای ثبت نام به عنوان شنونده: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

در روزهای آینده اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار خواهیم داد.

از کوهستانهای جنوب شرقی مکزیک
معاون فرمانده شورشی مویسس
مکزیک، فوریه  ۲۰۱۶
 -   -   -   -   -   -

ترجمه بهرام قدیمی
----
۱- در اصل اسسپانیایی و همینطور ترجمه فرانسه در نگارش واژه  compARTe  و     pARTage که به معنی شراکت و تقسیم است از حروف بزرگ استفاده شده تا  واژه هنر در خود کلمه متمایز گردد. ما در فارسی اجباراٍ ترکیب شراکت/هنر را به کار بردیم.
۲-  همین نوع ابتکار در واژه  اسپانیایی conSCIENCIAS  و مترادف فرانسه conSCIENCE  برای برجسته کردن مفهوم علم استفاده شده که ما با ترکیب خود-آگاهی/علم جایگزین کردیم.

CONVOCATORIA ZAPATISTA A ACTIVIDADES 2016. en Farsi

برگرفته از:

http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2016/02/29/convocatoria-zapatista-a-actividades-2016/