گزارش تظاهرات در سيدنی - استراليا عليه نشست آپک APEC و حضور بوش در آن
کميته همبستگی با کارگران ايران _ استراليا  ۸/۹/۲۰۰۷

روز ۸/۹/۲۰۰۷ سيدنی استراليا شاهد تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به اجلاس اپک (سازمان همکاری اقتصادی آسيا و کشورهای سواحل اقيانوس آرام) به ويژه حضور رئيس جمهور آمريکا جورج دبليو بوش بود. اين اجلاس که با حضور ۲۱ کشور در سيدنی برگزار شد از روزاول تشکيل آن با مخالفت اقشار وسيعی از مردم و تظاهرات در شهر سيدنی - استراليا همراه بود. تظاهرات امروز در واقع در ادامه تظاهرات قبلی و سومين روز خود را پشت سر می گذاشت.

تظاهرات از ساعت ۱۰ صبح از مرکز شهر و جلوی ساختمان تاون هال شروع شد . پليس استراليا با خرج ميليونها دلار بزرگترين کمربند امنيتی را برای کنترل تظاهرات امروز و با کمک گيری از واحدهای ديگر شهرها سازماندهی کرده و اعلام کرده بود که اجازه راهپيمائی به تظاهر کنندگان نخواهد داد. به همين دليل در شروع تظاهرات پليس فقط اجازه تردد به افراد در پياده رو ها را ميداد ولی تظاهرکنندگان ناگهان به وسط خيابان ريختند و پليس را در حالت انفعال نگه داشتند. پليس تحت فشار تظاهر کنندگان مجبور شد که عقب نشسته و برای کنترل تظاهرات از اتوبوسهايی که قبلا برای دستگيری مردم پنجره هايش آهن کشی شده بود استفاده کرد و تمام جاده های منتهی به شمال مرکز شهر را بست.

در اين تظاهرات نيروها، افراد، گروه های مختلف اجتماعی با انگيزه های متفاوت شرکت کرده بودند. شعار ها و سخنرانيها بيشتر حول اعتراض به ادامه حضور سربازان استراليائی در عراق، حضور جورج بوش در استراليا و در اين اجلاس، اعتراض به آلودگی آب و هوا توسط اعضاء آپک، فروش اورانيوم استراليا به خارج، پيمان امنيتی بين ژاپن و آمريکا و استراليا و نيز اعتراض به قوانين جديد کارگری بود.

پليس با اعمال خشونت آميز و تحريک تظاهر کنندگان سعی داشت که تظاهرات را به درگيری بکشاند و با هجوم بی دليل دهها نفر را دستگير کرد. تظاهرات تا پاسی از بعد از ظهر و به طور پراکنده در درگيری با پليس ادامه داشت. هنوز از آمار دقيقی از تعداد دستگير شدگان در دست نيست. کميته همبستگی در اطلاعيه ای از فراخوان برگزارکنندگان تظاهرات پشتيبانی کرده و خواهان شرکت وسيع همه آزاديخواهان ونيروهای راديکال در آن شده بود. در تظاهرات امروز، کميته علاوه بر شرکت فعال با پخش اعلاميه دست به افشاء سياستهای آپک و نتايج آن زد.

کميته همبستگی با کارگران ايران _ استراليا
۸/۹/۲۰۰۷

مردم آزاديخواه
همانطور که می دانيد اجلاس سران آپک (سازمان همکاری اقتصادی آسيا و سواحل اقيانوس آرام) در حال برگزاری در سيدنی استراليا است. نتايج اين نشست ها بر اساس تجربه تاريخی هميشه عليه اکثريت مردم اين کشورها و به نفع طبقات حاکم آنها بوده است. در واقع اين اجلاسها مکان هماهنگی سياستهای اين دولتها عليه مردم شان است .

به همين دليل امسال هم مردم استراليا با برگزاری اين اجلاس در استراليا مخالف بودند!! علاوه بر اين، امسال اجلاس با حضور کسی همچون جورج دبليو بوش رئيس جمهور امريکا برگزار ميشود که با همکاری هيئت حاکمه استراليا، استراليا را وارد جنگ عراق کرد و باعث شد که مردم سرتاسر جهان به آن به مثابه دولتی تجاوزگر و خون ريزو آلت دست بنگرند. ولی مردم استراليا با پرداخت مالياتهای کمر شکن، هدر دادن ميليونها دلار و از دست دادن فرزندان خود در اين جنگ نا خواسته، به اين سياستها دست رد نشان داده اند. بازتاب های ديگر اين اجلاس، اتخاذ قوانين ضد کارگری دولت استراليا است که بيشتر به قوانين برده داری نزديک است تا معيار شناخته شده کارگری در جهان امروز.

امروز بوش سردسته امپرياليست های جهان با حضور در اين اجلاس به دنبال توطئه بيشتر عليه کارگران و زحمتکشان جهان و ازجمله کارگران و زحمتکشان استراليا است. آنها صحبت از دمکراسی می کنند ولی به شيوه های مخفی و علنی مشغول توطئه عليه دمکراسی درسرتاسر کشورهای جهان هستند.

آنها از مبارزه عليه تروريسم سخن می گويند ولی خود با کمک به گلوباليزاسيون و گسترش فقر باعث رشد تروريسم در جهان شده اند. برخی از کشورهای عضو آپک خود بزرگترين نوع تروريسم دولتی را سازماندهی کرده و يا از ان پشتيبانی می کنند. آنها شعار توسعه اقتصادی را ميدهند اما اين سرپوشی است برای ثروتمند تر شدن ثروتمندان و فقير تر شدن فقيران.

عامل اصلی تغييرات آب و هوای کره زمين و ايجاد گازهای گلخانه ای، ناشی از رقابت افسار گسيخته سرمايه داری جهانی و رشد توليد بر اساس سود و استفاده بی حساب از انرژی می باشد. اما جلسه آپک بدون اشاره به اين عامل اصلی خواهان متوقف کردن اين آلودگی است.

آنها در پشت شعارهای فريبکارانه اهداف ضد کارگری و ضد زحمتکشان را در پوشش صلح و توسعه و دمکراسی مخفی می کنند. بايد اهداف واقعی آپک را به مردم شناساند. ما از همه انسان های آزاديخواه و انقلابی دعوت می کنيم که به اين اجلاس و اهداف ارتجاعی آن اعتراض کننند .

کميته همبستگی با کارگران ايران – استراليا
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

۷/۰۹/۲۰۰۷