۱۸ ژانويه ۲۰۱۳ ـ ساعت ۱۸ـ پيانوفابريك بروكسل

دوستان و رفقا، شما را دعوت مى‌كنيم تا روز ۱۸ ژانويه ساعت ۱۸ در مجتمع پيانوفابريك، به بررسى موضوع "تجاوز به زنان" بپردازيم. در روزهايى كه بحث تجاوز گروهى به زن جوانى در هند موضوعى براى مبارزه‌ى زنان در هند و جنبش بين‌المللى زنان شده و توجه همه‌ى رسانه‌ها را به خود جلب كرده است، ما نيز به سهم خودمان قصد داريم  براى عمق بخشيدن به اين بحث كه در مركز آن روابط مردسالارانه قرار گرفته است و بررسى ساختار و چگونگى بروز آن در شرايط كشورى مثل ايران تحت حاكميت جمهورى اسلامى گامى برداريم و با نمايش فيلمِ "آب" (Water) شما را به تماشاى آن و بحث و گفتگو در مورد فيلم و موضوع تجاوز دعوت مى كنيم.
 
فيلم "آب" به كارگردانىِ Deepa Mehta يكى از سه گانه هاى معروفِ "آب – خاك – آتش" است و روايتِ تاريكى از زنان بيوه ى روستايىِ هند در سال هاى دهه ى ۱۹۴۰ است كه تا امروز به قوت خود باقى مانده است. اين فيلم، موضوعات بحث برانگيز مانند زن ستيزى و طرد اجتماعى را در بر مى گيرد. داستانِ فيلم در سال ۱۹۳۸ و هندِ تحتِ استعمار بريتانيا سِير مى كند، در سال هايى كه زنان بيوه در فرودستىِ كاملِ اجتماعى زندگى مى كردند، اجازه ى ازدواجِ مجدد نداشتند و بايد تا آخر عمر به عبادتِ خدا و در فقر و تن فروشى براى بقا بسر مى بردند. ماجراى فيلم، حولِ زندگىِ Chuyia دختر هفت ساله اى كه شوهر خود را از دست داده مى گردد. او تاكنون رابطه ى جنسى نداشته و هنوز با عروسك هايش بازى مى كند، وقتى شوهرش مى ميرد او را مطابق سنّت با سارىِ سفيد تحويل يك مركز نگه دارىِ بيوه ها مى دهند. او با زنان بسيارى كه با فقر و فلاكت و ... در آن جا روزگار مى گذرانند آشنا شده و با جوان ترين و زيباترينِ آن ها دوست مى شود. تا اين زمان، Chuyia گمان مى-كرد كه اقامتِ او در اين مركز موقتى است و مادرش بزودى براى بردنِ او خواهد آمد. در اثر يك سرى اتفاقات Chuyia مى فهمد كه اين مكان، محل اقامت او تا آخر عمر خواهد بود و تمام زنان اين مركز توسط زنِ پير و مسئولِ آن جا براى دادنِ سرويس جنسى به مشتريان محلى فروخته مى شوند تا با اين شرط امكانِ استفاده از غذا و جاى خواب در اين مركز را دارند! از اين جا به بعد شاهد صحنه هايى از واقعيت هاى خشن زندگىِ اين زنان و Chuyia خردسال هستيم و ماجراهاى در پىِ آن را خواهيم ديد. فيلم با برجسته كردنِ سنت و مذهب در جامعه ى هند و امكاناتى كه از يك سو به مردان و طبقات مرفه مى دهد و از ديگر سو زنان و طبقات محروم را به قهقهرا مى كشاند؛ به خوبى توانسته جايگاه فرودستى زنان را ترسيم كند. در طولِ فيلم با كشمكش سنت و مذهب و حفاظت قانون از آن ها در به بردگى كشاندنِ زنان روبه رو هستيم و سكسيم عريان را در پس روابط پوسيده و عقب مانده ى اجتماعى خواهيم ديد... اين فيلم به زبان اصلى و با زيرنويس فارسى و فرانسه پخش مى‌گردد.
همچنين كميته ى ما در اين فرصت پيشاپيش شما را در جريان برنامه‌هاى آتىِ خود قرار مى‌دهد:
سومين جمعه ى ماه فوريه (۲۲/۰۲/۲۰۱۳) ساعت ۱۸ برنامه اى "پيرامونِ انقلاب ۵۷"
سومين جمعه ى ماه مارس (۱۵/۰۳/۲۰۱۳) ساعت ۱۸ برنامه ى ويژه ى "روز جهانىِ زن"
كه در تلاش هستيم جزئياتِ اين برنامه ها، سخن رانان و ... را به زودى در اختيار شما قرار دهيم. اين برنامه ها به روالِ هميشه  در پيانوفابريك برگزار خواهد شد.
 
  
زمان: جمعه ۱۸ ژانويه، ساعت ۱۸
مكان: سالن كازابلانكا (۲) در پيانوفابريك – خيابان فورت شماره ى ۳۵ – سنت ژيل
PianoFabriek) Casablanca II) Rue du Fort 35, 1060 Saint-Gilles
نزديكترين ايستگاه مترو: ترام‌هاى شماره ۳ و ۴ و ۵۱ ايستگاه  Parvis de Saint-Gilles
 
 
كميته‌ى دفاع از مبارزات مردم ايران - بلژيك
شوراى دانش‌جويان و جوانان چپ ايران ـ كميته بلژيك
۰۴۸۶۴۸۴۳۶۵
http://committeebe.blogspot.be         http://shorayejavanan.com
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید          این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 
 
توجه: از ماه اكتبر، كميته ى دفاع از مبارزات مردم ايران – بلژيك و شوراى دانش جويان و جوانان چپ؛ در سومين جمعه ى هر ماه، ساعت ۱۸ در سالن شماره ى (۲) كازابلانكاى پيانوفابريك جمع نشينى خواهد داشت و تلاش مى شود كه با هم كارىِ شما عزيزان، برنامه هاى متناوبى اجرا شود. از علاقه مندان خواستاريم براى ارائه ى پيشنهادات، مباحث سياسى، اجراى برنامه هاى فرهنگى - هنرى با رفقاى كميته تماس حاصل كنند.  شما مى توانيد براى سوال يا دريافت اطلاعات بيشتر با تلفن تماس: ۰۴۸۶۴۸۴۳۶۵ با ما در تماس باشيد؛ و دوستانى كه براى شركت در اين برنامه نياز به «پرستار بچه» دارند مى‌توانند پيش‌تر از طريق تلفن ما را در جريان قرار دهند تا هماهنگى‌هاى لازم را انجام دهيم. به اميد ديدارتان
 
 
 
كميته جوانان بلژيك
Youth Committee of Belgium
http://committeebe.blogspot.com
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 


18 ژانویه 2013 ـ ساعت 18ـ پیانوفابریک بروکسل